Up to 21

Ignasie z zagęszczeniem notatek podczas festiwalowych pokazów

Z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym DOZWOLONE DO 21 / UP TO 21 związaliśmy się w 2013 roku. Od tego czasu pojawiamy się na każdej edycji. „Upy” to konkurs filmowy, w którym udział brać mogą twórcy w wieku do 21 lat. Filmy zgłaszane są z całego świata, co roku kwalifikuje się ich ponad 100. Następnie są one prezentowane podczas dwudniowych pokazów w dziewięciu dzielnicach Warszawy. Oprócz profesjonalnej komisji, w każdej z dzielnic filmy ocenia Młodzieżowe Jury, które również wyróżnia swoich faworytów. I tu pojawiamy się my. Co roku bowiem Młodzieżowe Jury Bielan stanowią przedstawiciele naszej redakcji.

Sam okres pokazów jest niebywale przyjemny. Po każdym filmie zapisujemy komentarze, wypisując jego wady i zalety. Takie wcielenie się w rolę oceniającego zmusza do spojrzenia na sztukę filmową z drugiej strony. Dzięki temu, z każdej edycji wychodzimy z nowym spostrzeżeniem na temat błędów, których warto by w przyszłości unikać.

Zespół Lavender podczas gali rozdania nagród

W konkursie nie istnieje dolna granica wieku, co widać po rozstrzale poziomu produkcji. Oglądamy zarówno półgodzinne dokumenty poruszające ważne, trudne tematy, jak i kilkusekundowe animacje, na których nie powinno się mrugać, aby nie pogubić się w historii. I jak tu wybierać, który lepszy? Takie debaty (jury prawie nigdy nie jest jednogłośne) potrafią być wyjątkowo kształcące. Zwykle bywają przy tym głośne, zacięte i piekielnie długie. Do werdyktu podchodzimy bowiem niezwykle poważnie i najczęściej, ku niezadowoleniu organizatorów, przekazujemy go jako ostatni spośród młodzieżowych składów.

Festiwal co roku wieńczy gala wręczenia nagród. Na niej także jesteśmy widoczni i to nie tylko dzięki naszym roll up-om. W 2016 powstał bowiem zespół złożony z członków Ignasia, który urozmaicił uroczystość. Obecnie, w znacząco powiększonym składzie występuje jako Lavender.