O nas

Kim jesteśmy?

Bo jak już działać to całą gromadą!

Jak nieskromnie ośmielamy się o sobie mówić i jak mówią inni o nas, Telewizja Szkolna IgnaśTV to jedna z najprężniej działających telewizji szkolnych i uczniowskich w Polsce. Działamy w CXXII LO im. Ignacego Domeyki w Warszawie od 2012 roku. Relacjonujemy życie szkoły (poprzez program informacyjny DomeykoNEWS), a także bierzemy udział w międzynarodowych projektach np. OdySEA Władka Wagnera – Wyprawa Dookoła Atlantyku czy Międzynarodowy Festiwal Filmowy Up to 21. Prowadzimy szkolny radiowęzeł wypełniając licealne korytarze muzyką codziennie na jednej z długich przerw. Co roku zajmujemy się także produkcją spotów szkoły zachęcających przyszłych licealistów do wejścia na domeykowski pokład.  W swoim dorobku mamy także własne, dużo większe inicjatywy: akcja społeczno – charytatywna Projekt Święta, czy międzynarodowa kampania Domeyko i Wagner – Dziedzictwo.

Co jednak niezwykle, Redakcja tworzona jest z inicjatywy młodzieży (ok. 13 – 21 lat) i dla młodzieży. Uczymy się poprzez praktykę, na własnych błędach. W naszym przedsięwzięciu nauczyciele pełnią funkcję jedynie opiekuńczą i ostatecznie zatwierdzającą. Właśnie to czyni wszystkie produkty naszych działań tak niezwykłymi.

 

Nieco historii

„Jeden człowiek z wizją, by odmienić całą szkołę. Zaraził innych entuzjazmem – i wtedy się zaczęło.” – głosi spot z 2013 roku zachęcający uczniów do wstąpienia w szeregi Telewizji Szkolnej IgnaśTV. Początki naszej działalności plasują się jednak nieco wcześniej. Pierwotnie Ignaś (jeszcze bez „TV”) stanowił gazetkę wydawaną w postaci artykułów rozwieszanych
na tablicy korkowej obok szkolnej biblioteki.

Logo gazetki Ignaś – rok 2012

 

Przełom nastąpił w marcu 2012 roku, kiedy na korytarzu pojawił się telewizor. Wtedy właśnie wspomniany wcześniej „jeden człowiek z wizją”  zainicjował tworzenie relacji ze szkolnych wydarzeń. Opiekunem przedsięwzięcia została Pani Gabriela Kraszewska.

 

„Pierwsze filmiki to były jakieś prezentacje w Power Point-cie, przeskakujące zdjęcia, filmiki nagrane kalkulatorem. Nikt nie miał tutaj pojęcia, jak to wszystko
się robi” – opowiadał pięć lat później jeden z ojców założycieli Telewizji – Mateusz Wyszogrodzki.

Jedna z pierwszych relacji na żywo tworzona przez Ignasia

Jednak z biegiem czasu i zwiększeniem się liczby członków redakcji (a przewinęło się przez nią ponad 200 uczniów), działania Ignasia stawały się coraz bardziej odważne, rozległe i zaawansowane. Telewizja realizowała relacje LIVE (np. LOFT – Licealny Otwarty Festiwal Taneczny), brała udział w konkursach (III miejsce w ogólnopolskim konkursie Niezatapialni), zaczęła tworzyć własne projekty (np. Projekt Święta) oraz zmieniać się w prężnie działającą telewizję. Zyskała realny wpływ na życie i tradycje szkoły zajmując się między innymi organizacją debat przedwyborczych.

Nieopisanym krokiem wprzód okazał się jednak projekt Skarb Domeyki, który obecnie (wraz z innymi projektami Ignasia) tworzy międzynarodową kampanię Domeyko i Wagner – Dziedzictwo (www.domeyko-wagner.org).